Βρείτε μας!

ΑΕΚ

“Κατάπιε” την Ορτέζ… με 100άρα η Βασίλισσα !

Η ΑΕΚ μπήκε με το δεξί στους ομίλους του Basketball Champions League, επικρατώντας εύκολα της Ορτέζ με 102-82. Φοβερός ο Λάνγκφορντ που σημείωσε 27 πόντους και αναδείχθηκε MVP του αγώνα.

Η Βασίλισσα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στην Γαλλική Ορτέζ και μπήκε με το δεξί στις Ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις. Ο Λάνγκφορντ ήταν ο MVP της αναμέτρησης σημειώνοντας 27 π, 2 ριμπ, 3 ασίστ και ένα λάθος, ενώ εξαιρετική ήταν και οι Ματσιούλις (17 π.), Σαντ-Ρος (15 π. – 6 ασ.) και Χρυσικόπουλος ( 15 π.).

Η ανάλυση της αναμέτρησης

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ορτέζ να παίρνει προβάδισμα με σκορ 0-4, αλλά την ΑΕΚ απαντάει κυρίως με τον Χρυσικόπουλο για να περάσει μπροστά στο σκορ με 13-10, στο 5′ του πρώτου δεκαλέπτου. Το τέλος της περιόδου βρήκε την Ένωση να είναι μπροστά στο σκορ με 26-19 εξαιτίας στο εξαιρετικό της ποσοστό από την γραμμή των 6,75′.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ να κρατάει το προβάδισμα του σκορ και να ανεβάζει την διαφορά (37-29) με τρίποντο του Ρέι. Η Ορτέζ προσπάθησε να μειώσει στο σκορ αλλά οι Ματσιούλις και Σαντ-Ρος με δικούς τους πόντους και επιμέρους σκορ 16-3 ανέβασαν περισσότερο την διαφορά (53-32). Η Γαλλική ομάδα με ένα 2-5 μείωσε στο 55-37 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Γάλλους να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να μειώσουν, αλλά η σοβαρή άμυνα της ΑΕΚ σε συνδυασμό με τις καλές επιθετικά επιλογές, κράτησαν το σκορ στο 67-47 στο 5′ του τρίτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και πήγαν στους πάγκους και την λήξη της περιόδου με σκορ 79-64.

Η ΑΕΚ συνέχισε και στην τελευταία περίοδο να χτυπάει από τα 6,75′ με επιτυχία και με ένα ακόμα σερί 10-0 έκανε το σκορ 88-64. Με τον εκπληκτικό Λάνγκφορντ να είναι σε δαιμονιώδη φόρμα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε στο 94-67, 5′ πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ έφτασε στην εύκολη επικράτηση της Ορτέζ με το τελικό σκορ 102-82, με τις δύο ομάδες να κάνουν εκτεταμένο ροτέσιον.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 55-37, 79-64, 102-82

Το boxscore της ΑΕΚ

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 3, Τολιόπουλος 5, Λάνγκφορντ 27, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 17, Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος 15, Γκίκας 12, Μαυροειδής 4, Σαντ-Ρος 15, Γιαννόπουλος 3, Σλότερ.

Ορτέζ (Λορέν Βίλα): Μόμπλεϊ 25, ΜακΓκι 14, Καβαλίερ 5, Λέσλι 8, Αγιάγι 1, Κορνέλ 5, Εμπόντζι 7, Μουρ 11, Ντιαρά, Ντε Γιονγκ 6, Νταβάλ-Μπρακέτ