Βρείτε μας!

Διεθνή

Πάρτι της Μπασκόνια επί του Ολυμπιακού!

Η Μπασκόνια νίκησε εύκολα τον Ολυμπιακό (82-66) ο οποίος παρουσίασε τις ίδιες παθογένειες και μία ακόμη… την ανυπαρξία στα ριμπάουντ (18 επιθετικά πήραν οι Βάσκοι και σκόραραν 28π. από αυτά).

Η Μπασκόνια έπαιξε πολύ καλύτερο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό, έκανε πάρτι στα ριμπάουντ και νίκησε δίκαια με 82-66.

Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα στην αναμέτρηση, έδειξαν τις ίδιες παθογένειες με το πρόσφατο παρελθόν.

Οι Βάσκοι μπήκαν λίγο καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Σενγκέλια να σκοράρει προηγήθηκαν με 7-2 (3′). Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα (είχαν σκοράρει και οι 5 βασικοί) προσπέρασαν με 12-14 (6′). Ο Γεωργιανός φόργουορντ συνέχισε να έχει επαφή με το αντίπαλο καλάθι κάτι το οποίο έφερε την Μπασκόνια και πάλι μπροστά στο σκορ (23-18, 9′).

Οι παίκτες του Περάσοβιτς έκαναν ό,τι ήθελαν στον τομέα του ριμπάουντ και συνέχεια έβρισκαν δεύτερη (ή τρίτη) ευκαιρία να σκοράρουν. Φολ και Γκαρίνο ήταν αυτοί που έστειλαν τη διαφορά στο +11 (34-23, 16′). Ο Ολυμπιακός πάντως έκλεισε άψογα το ημίχρονο αφού με 3 τρίποντα (Τσέρι, Σπανούλης, Πολ) έριξε τη αρκετά τη διαφορά (38-36, 20′).

Στο δεύτερο ημίχρονο από τη μία πλευρά Βιλντόζα και Στάουσκας, από την άλλη οι Ρούμπιτ και Σπανούλης σκόραραν με τη διαφορά να μένει σε παρόμοιο επίπεδο (49-43, 26′). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει τρόπο να μειώσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι χωρίς ιδιαίτερα καλό μπάσκετ να βρεθούν ξανά στο +11 (58-47, 30′).

Θα περίμενε κανείς από τους Πειραιώτες να μπουν αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά αυτό το έκαναν οι Βάσκοι οι οποίοι με τρίποντο του Βιλντόζα έκανα το 65-49 (32′). Η τελευταία προσπάθεια αντίδρασης του Ολυμπιακού είχε για πρωταγωνιστή τον καταπληκτικό Πολ ο οποίος με εύστοχα σου τριών πόντων μετέτρεψε το σκορ σε 69-61 (35′). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και ο τρομερός Σενγκέλια χάρισε τη δεύτερη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66