Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Πάλεψε αλλά έχασε και τώρα… ΠΑΟΚ και πλέι οφ!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 95-104 στο ΟΑΚΑ, για την τελευταία (22η) αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στο πάγκο της ομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση κρατιόταν μέσα στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ξεφύγει και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 44-50. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο και οι »πράσινοι» αύξησαν τη διαφορά, που έφτασε μέχρι και τους +20, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει, παρά μόνο να μειώσει τη διαφορά, για το τελικό 95-104.

Πρώτος σκόρερ για τους »κιτρινόμαυρους» ήταν ο Μέικον με 19 πόντους και ακολούθησε ο Γκίκας με 18 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟ ο Χεζόνια με 22 πόντους.

Η ΑΕΚ τελείωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 14-8 στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον κοιτάει τα πλέι οφ, που θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με πλεονέκτημα έδρας.

Το ματς

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 6-4, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με ένα σερί 13-0 και έκανε το 6-17 με τον Παπαπέτρου. Η Ένωση μείωσε με τον Χρυσικόπουλο σε 12-18, αλλά ο Μπέντιλ σκόραρε για το 12-21. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν με τον Γκίκα να κάνει το 20-26 με σου τριών πόντων, ενώ ο Χεζόνια σημείωσε 2/2 βολές για το 20-28.

Η ΑΕΚ με ένα σερί 4-0, μείωσε σε 24-28, με τους Γκίκα – Χρυσικόπουλο, αλλά ο Μακ σκόραρε για το 24-30. Ο Ματσιούλις με γκολ – φάουλ μείωσε σε -3 (27-30), με τον Χεζόνια να σημειώνει 5 πόντους για το 27-35. Η Ένωση μείωσε ξανά για το 30-38, αλλά ο Παπαπέτρου αυξησε6τη διαφορά στους +12 (30-42). Ο Γκίκας με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 36-44, με τον Παπαπέτρου εκ νέου να απαντάει (36-47). Οι Μέικον και Γκίκας μείωσαν για την ΑΕΚ σε 41-47, αλλά ο Μποχωρίδης απάντησε για το 41-50. Ο Μέικον με σουτ στην εκπνοή έκανε το 44-50.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ μείωσε σε 51-55 με τον Μέικον, αλλά ο Παπαγιάννης έκανε το 51-57. Ο Μέικον ξανά με τρίποντο μείωσε σε 54-57, αλλά ο Γουάιτ σημείωσε το 54-59, ενώ ο Μακ έγραψε το 54-61. Ο Κασελάκης με 3/3 βολές ανέβασε τη διαφορά εκ νέου στους +10 (54-64). Ο Παναθηναϊκός με 2/2 του Κασελάκη έκανε το +14 (62-76), με τον Μόουζες με γκολ-φάουλ να μειώνει σε 65-76. Ο Γιάνκοβιτς κατέβασε τη διαφορά στους -10 (66-76), αλλά οι «πράσινοι» αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στο +16 (66-82). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Ένωση να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 70-86.

Ο Χεζόνια σκόραρε για το 70-89 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά για το 76-94, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 80-94 με τον Ζήση. Ο Χρυσικόπουλος μείωσε στους -10 (86-96), αλλά οι »πράσινοι» απλά συνέχιζαν να σκοράρουν. Ο ΠΑΟ έκανε το 90-101, με τον Μέικον να απαντάει για το 92-101. Ο Μποχωρίδης έκανε το 92-104, με τον Μέικον να γράφει το τελικό 95-104.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104.