Βρείτε μας!

Yellow Family

Ο Μανόλο έκανε τα αυτονόητα και η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα

Η ΑΕΚ πήρε σπουδαίο διπλό στο Χαριλάου, επιστρέφοντας -επιτέλους- στις νίκες που τόσο πολύ είχε ανάγκη. Οι ορθολογικές κινήσεις του Μανόλο που απελευθέρωσαν την Ένωση και δίνουν ελπίδες για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Νίκη επιτέλους! Έπειτα από έναν μήνα γεμάτο ήττες (τελευταία νίκη απέναντι στον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ με 2-0, 08/03) πολύ στεναχώρια και πάρα πολλές απουσίες, η Ένωση έβγαλε αντίδραση και πανηγύρισε ένα τεράστιο τρίποντο στην έδρα του Άρη.

Ένα γήπεδο που η ΑΕΚ έχει πάρει τον αέρα του αντιπάλου της τις τελευταίες 5(!) φορές που το έχει επισκεφθεί, κάνοντας… απεντόμωση στις ταράτσες που το περιβάλλουν.

ΑΠΟ… ΣΠΟΝΤΕΣ ΗΡΘΑΝ ΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Ο Μανόλο είχε να διαχειριστεί μια εντεκάδα απουσιών, ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη με 18 παίκτες, εκ των οποίων οι 3 ήταν τερματοφύλακες και είδε τον Αλμπάνη να τραυματίζεται στο ζέσταμα και να μένει εκτός αρχικού σχήματος.

Κάπως έτσι λοιπόν προέκυψε η παρουσία του Τάνκοβιτς στο αριστερό άκρο της επίθεσης που ήταν καταλυτικός στα πρώτα δύο γκολ και έδωσε το έναυσμα για την εκρηκτική συνέχεια.

Ο Ισπανός άφησε εκτός εντεκάδας τον ντεφορμέ Πέτρο Μάνταλο, καθώς έκρινε ότι δεν χωράει στο 4-3-3 που προτίμησε, ακολουθώντας την συνταγή από το τελευταίο χρονικά διπλό επί του Άρη, τον Ιανουάριο.

Συνεχίζοντας τις… αξιοσημείωτες επιλογές, ο Ανσαριφάρντ προτιμήθηκε αντί του Ολιβέιρα, παρότι ο Πορτογάλος χαίρει μεγαλύτερης εκτίμησης από τον Χιμένεθ και δικαίωσε τους πάντες που πιστεύουν στις ικανότητες του Ιρανού επιθετικού.

Ο Καρίμ «έφτιαξε» κατά το ήμισυ το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, με την τελική πάσα να είναι του Σιμάνσκι, ενώ σκόραρε και το κερδισμένο πέναλτι του Γαλανόπουλου για το 0-3, ήδη από το 36ο λεπτό.

Στα αξιοσημείωτα θα πρέπει να προστεθεί η εμφάνιση του Σταύρου Βασιλαντωνόπουλου, ο οποίος επί Χιμένεθ είχε αγωνιστεί μόλις 4′ στο ματς με τον Βόλο, ενώ τελευταία φορά που είχε ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα, ήταν… πέρσι κόντρα στην Λέστερ (10/12).

Ο Έλληνας δεξιός μπακ απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι η μεταχείριση που έχει λάβει δεν του αξίζει και εξακολουθεί να είναι ο πιο σταθερός παίκτης σε αυτή την θέση, σε όλη την διάρκεια της χρονιάς.

Με πολλά ανεβάσματα, καλές καλύψεις στα μετόπισθεν και αναμφίβολα ένα γκολ που έδωσε ψυχολογία, τόσο στον ίδιο, όσο και στους συμπαίκτες του για να πετύχουν μια επική νίκη!

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΑΕΚ!

Ο τρόπος με τον οποίο κάλυπταν χιλιόμετρα οι χαφ της ομάδας, οι έξαλλοι πανηγυρισμοί στα γκολ, οι έντονες αντιδράσεις στο κόψιμο του Λόπες πάνω στο σουτ του Σάσα την τελευταία στιγμή, είναι στιγμές που πρέπει να βλέπουμε σε κάθε παιχνίδι.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήξεραν ότι η σημερινή αναμέτρηση θα έκρινε πολλά και την αντιμετώπισαν ακριβώς έτσι. Με πάθος και ένταση από το πρώτο λεπτό, οι παίκτες του Χιμένεθ έδειξαν… cojones που δεν έχουν δείξει έναν μήνα τώρα.

Παράλληλα με το πάθος και την άξια αναφοράς άμυνα της ΑΕΚ, επιθετικά πήρε άριστα, μετά από ένα άκρως κυνικό ημίχρονο που της έδωσε την δυνατότητα να μην αγχωθεί στην επανάληψη.

Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα παίκτη που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, συγκριτικά με τις προηγούμενες του εμφανίσεις, ήταν ο Λόπες.

Ο Πορτογάλος ήταν μετά από -παρά πολύ- καιρό πολύ συνεπής στο αμυντικό, αλλά και στο επιθετικό κομμάτι, κερδίζοντας το πέναλτι που άνοιξε το σκορ, δείχνοντας (στον ίδιο) τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να αγωνίζεται σε όλη την σεζόν.

Υ.Γ Το πρώτο βήμα έγινε και η Ένωση επέστρεψε στις νίκες. Τα play-offs έχουν ακόμα δρόμο και το Ευρωπαϊκό εισιτήριο μπορεί να καταλήξει στα χέρια της, αν όμως ακολουθήσουν ανάλογες εμφανίσεις με την σημερινή.