Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Νίκη «ανάσα» για την ΑΕΚ με υπογραφή Πετρόπουλου!

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 64-63 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 4η αγωνιστική της Basket League, με μεγάλο πρωταγωνιστή του Ίαν Χάμερ και τον Ανδρέα Πετρόπουλο.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα επιβλήθηκε του Αρη με 64-63, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Οι παίκτες της Βασίλισσας, παρά τα προβλήματα, έπαιξαν παθιασμένα με στόχο την νίκη, αλλά λίγο έλειψε ο Άρης να την πάρει αυτός την νίκη όταν γύρισε από το -10 και πέρασε μπροστά στο σκορ αλλά μίλησε ο… Πετρόπουλος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ίαν Χάμερ με 14 πόντους, ενώ ο Ανδρέας Πετρόπουλος σημείωσε 13 πόντους.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου δυναμικά (5-5), όμως η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη και πήρε το προβάδισμα με 9-5 σκορ. Η Ένωση προσπάθησε να αυξήσει τη διαφορά, αλλά οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 13-13. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο με 15-15 σκορ.

Ο Άρης με γρήγορο σερί 0-5, πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 15-20, με την Βασίλισσα να μειώνει σε 18-20. Ο Ουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 18-23, αλλά η ΑΕΚ με 2/2 τρίποντα του Πετρόπουλου, πήρε εκ νέου προβάδισμα με 24-23. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων και έκανε το 30-25, μετά από γκολ-φάουλ του Γκρίφιν. Ο Ουίλιαμς μείωσε σε 30-28, με τον Παππά να ευστοχεί σε 2/2 βολές για το 32-28. Ο Βαουλέτ κάρφωσε και αύξησε τη διαφορά στους +6 (34-28), αλλά ο Άρης με συνεχόμενες βολές μείωσε σε 34-31. Το ημίχρονο έγραψε 36-33 υπέρ της Βασίλισσας.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε για το 40-33, αλλά ο Χάνλαν μείωσε σε 40-36. Ο Κολόμ αύξησε ξανά τη διαφορά για το 45-41, αλλά ο Άρης βρήκε τον τρόπο να μειώσει σε 47-46. Η Ένωση πήρε ανάσα με καλάθι του Κολόμ για το 51-48, όμως ο Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 51-51. Ο Ανγκόλα με buzzer beater σκόραρε για το 54-51 και έτσι τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Ο Κολομβιανός Ανγκόλα σκόραρε με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για το 57-51. Έπειτα από περίπου τρία λεπτά χωρίς σκορ, ο Κολόμ έκανε το 59-51, με τον Κότα να μειώνει σε 59-52 με 1/2 βολές. Ο Πετρόπουλος με τρίποντο έστειλε την ΑΕΚ στο +10 (62-52), αναγκάζοντας τον Καστρίτη να παρκέ ταιμ άουτ. Ο Άρης με ένα σερί 0-11 προσπέρασε στο σκορ με 62-63 την Βασίλισσα, αλλά ο Πετρόπουλος σκόραρε στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα και έγραψε το τελικό 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παππάς 4 (0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρίφιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Βαουλέτ 6, Χάμερ 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ανγκόλα 9 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς, Μαυροειδής

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1), Λόκετ 2 (1/8 σουτ), Γουίλιαμς 17 (1/7 δίποντα, 5/14 τρίποντα), Χάνλαν 12 (2/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Κώττας 4, Τζούστον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ), Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)