Βρείτε μας!

Basket League

Με το ζόρι ο Προμηθέας!

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 69-73 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα κι επέστρεψε στις νίκες μετά το 0/2 απέναντι σε Λάρισα και Μπρέσια.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, ο Προμηθέας Πατρών κλείδωσε την 11η εφετινή νίκη του από τη γραμμή των βολών και πλέον στρέφεται στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Όλντενμπουργκ (15/1) για το EuroCup.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας Πατρών ήταν… τραγικά άστοχος στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στο «Σοφία Μπεφόν», ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους και 3/19 σουτ εντός πεδιάς (3/14 δίποντα, 0/5 τρίποντα)! Σε ό,τι αφορά τον Ιωνικό Νικαίας, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς – νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Βαγγέλης Σακελλαρίου σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-5 στο 8:21.

Εν συνεχεία ο Τζόουνς έκανε το 20-14 όμως οι Πατρινοί αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έτρεξαν σερί 8-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ρόμπινσον (20-22, 13:44), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ τους 32-33. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έκανε επιμέρους σκορ 13-24 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 45-57 στο 30′ ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους!

Ο Ιωνικός άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 11-0 μειώνοντας σε 56-57 με τις 2/2 βολές του Τζόουνς στο 33:52 κι ανέκτησε το προβάδισμα με τον Σακελλαρίου (60-59)! Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο για το 64-69, ο Σακελλαρίου διαμόρφωσε το 66-69 όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ακολούθως ο Μάντζαρης με 1/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στο +4 (66-70) στα 30″ για το τέλος.

Εν τέλει ο Προμηθέας «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών, επικρατώντας με σκορ 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.