Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Με «σπασμένα φρένα» η ΑΕΚ… «πάτησε» τον Παναθηναϊκό με 100άρα!

Μετά από ένα πραγματικό Αθηναϊκό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, η Βασίλισσα ήταν αυτή που κατάφερε και πήρε την νίκη με 100-97 κόντρα στον Παναθηναϊκό, για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ «πάτησε» τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 100-97 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα σε ισοβαθμία με τον Προμηθέα Πατρών. Εντυπωσιακή η Ένωση σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ ο Γιαννόπουλος με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ρέι και Γκίκας με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ο Καλάθης με 20 πόντους, ενώ ο Ράις είχε 19 πόντους.

Το ματς

Η αναμέτρηση άρχισε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι (8-5), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα και οι δύο ομάδες άρχισαν να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι (16-17). Οι ”πράσινοι” έκαναν το 16-20 σκορ, αλλά η Ένωση άμεσα απάντησε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-22 σκορ. Η περίοδος τελείωσε με 32-28 σκορ, υπέρ της γηπεδούχου.

Με την αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, η Βασίλισσα ”έτρεξε” ένα σερί 8-0 για το 40-28 σκορ με τον ΠΑΟ να απαντάει για το 40-31. Ο Γιαννόπουλος όμως σκόραρε ακόμα ένα τρίποντο για το 43-31 σκορ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει αλλά οι ”κιτρινόμαυροι” είχαν τον έλεγχο (48-37), 5′ λεπτά πριν το ημίχρονο.

Η ΑΕΚ έχοντας επιβάλει το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι, έκανε το 58-44 σκορ, σχεδόν δύο λεπτά πριν οι παίκτες πάνω στην φυσούνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Βασίλισσα να προηγείται με 63-54 σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ροή ήταν η ίδια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι, σε μια διαφορά ασφαλείας για την ΑΕΚ (73-63). Ο Παναθηναϊκός με αποφασιστικότητα μείωσε σε 79-74 σκορ, αλλά ο Λάνγκφορντ μπήκε στο παιχνίδι και ”έγραψε” το 82-74. Η περίοδος έληξε με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ 85-77.

Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 0-9 σκορ (85-86), πέρασε μπροστά στο σκορ, πέντε λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, με οδηγό την άμυνα. Ο Λάνγκφορντ έβαλε την ΑΕΚ και πάλι μπροστά στο σκορ με 90-88. Ο Ράις προσπάθησε να βάλει πάλι τον ΠΑΟ μπροστά, αλλά η ΑΕΚ με τον Λάνγκφορντ έκανε το 94-90. Οι ”πράσινοι” προσπάθησαν αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε την νίκη με 100-97 σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (3), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 9 (1), Γκίκας 13 (3), Σαντ-Ρος 11 (2), Ρέι 15 (2), Τολιόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 7 (2), Γιαννόπουλος 19 (4), Σλότερ 10

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 1, Παπαπέτρου 11 (1), Φρεντέτ 10 (1), Καλάθης 20 (2), Μήτογλου 14, Τόμας 7 (1), Ράις 19 (2), Παππάς, Τζόνσον 5 (1), Μπράουν 2, Γουάιλι 8