Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Με εκπληκτικό Λάνγκφορντ, συνεχίζεται το «τρένο»!

Η ΑΕΚ νίκησε τον Ήφαιστο Λήμνου με 74-68 στο ΟΑΚΑ, για την 16η αγωνιστική της Basket League και ανέβασε το σερί της, στις 11 σερί νίκες στο Ελληνικό πρωτάθλημα.

Η Ένωση αν και βρήκε τα σκούρα για δύο περιόδους, κόντρα στο μαχητικό Ήφαιστο Λήμνου, πήρε την νίκη, παίζοντας σοβαρά στην 3η και 4η περίοδο. Χαρακτηριστικό είναι το 18-9 σκορ της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με 11η σερί νίκη της στο Ελληνικό πρωτάθλημα, ανέβασε το ρεκόρ της σε 12-4.

Μεγάλη αστοχία από την ΑΕΚ, αφού είχε 7/27 (25%) σε τρίποντα και 15/35 (42%) στα δίποντα, ενώ στις βολές είχε 23/28 (82%). Σημαντικό στατιστικό για να φτάσει η Ένωση στη νίκη ήταν τα ριμπάουντ, που ήταν συνολικά 49(!), ενώ είχε και 11 λάθη.

Πρώτος σκόρερ για την Βασίλισσα ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 25 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 14 πόντους.

Για τον Ήφαιστο πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκίλμπερτ με 17 πόντους.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι αλλά ο Ήφαιστος με τον Γκίλμπερτ οδηγό πήρε το προβάδισμα με 10-15. Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει αλλά ο Ήφαιστος ανέβαζε την διαφορά (16-23), ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε με 19-23.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μείωσε σε 24-26 με τον Ματσιούλις, αλλά οι Λημνιώτες παίζοντας σκληρά ανέβασαν την διαφορά στους +9 (26-35). Με ένα 6-0 σερί η Ένωση μείωσε σε 32-35, μα ο Ήφαιστος απάντησε αμέσως για το 32-40. Οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με το πίνακα του σκορ να γράφει 35-42 υπέρ της ομάδας του Μανωλόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ με ένα σερί 11-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με 46-44, με μπροστάρη τον Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Ήφαιστος Λήμνου πέρασε εκ νέου μπροστά αλλά η περίοδος τελείωσε με την Ένωση να προηγείται με 53-51.

Η ΑΕΚ μπήκε σοβαρή στο τελευταίο δεκάλεπτα και με ένα 10-0 σερί σκορ έκανε το 63-51. Ο Ήφαιστος Λήμνου εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της ΑΕΚ και μείωσε σε 70-68, 20” δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Βασίλισσα ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος με 44-44 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι, Τσάλμερς 1, Τολιόπουλος 10 (2), Λάνγκφορντ 25 (3), Ματσιούλις 8, Γιάνκοβιτς 6, Χρυσικόπουλος 14 (2), Μαυροειδής 6, Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2, Γκραντ.

Ήφαιστος Λήμνου (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (1), Σταμάτης 4, Έβανς 14, Σμιθ 13 (3), Τσαϊρέλης 6, Γκίλμπερτ 17 (3), Μούρτος, Τέρνερ, Χάμοντς 6 (2).