Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Με ατσάλινη άμυνα «κατάπιε» τον Προμηθέα

Η ΑΕΚ πήρε μια σημαντική νίκη επί του Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ με σκορ 73-68, για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η Ένωση αν και βρέθηκε πίσω με -7, με δικό της σερί 14-0 πέρασε μπροστά και μπήκε πάλι στο παιχνίδι και ήταν εκείνη που έφτασε στην νίκη, για την 9η αγωνιστική της Basket League. Με αυτή την νίκη έκανε το 5-4 ρεκόρ στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Λάνγκφορντ με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 14 πόντους.

Για τον Προμηθέα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έλις με 23 πόντους και ο Λίποβι με 16 πόντους.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να παίρνει το αρχικό προβάδισμα. Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα η Ένωση ήταν μπροστά με 13-9. Ο Προμηθέας προσπάθησε με πολλές επιθέσεις να περάσει μπροστά, αλλά ήταν άστοχος και η ΑΕΚ ήταν πάντα μπροστά. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 25-22, μετά από buzzer beater.

Με την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά και πέρασε και μπροστά στο σκορ με 27-28. Οι δύο ομάδες πήγανε σε δυνατές άμυνες και ο Γιάνκοβιτς με δικό του τρίποντο έγραψε το 32-32. Οι Πατρινοί πήραν μια διαφορά με σκορ 34-40, αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 37-40. Ο Προμηθέας με εκ νέου σερί 4-0 έκανε το 37-44 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 40-44, μετά από τρίποντο του Λάνκγφορντ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, προσπάθησε να περάσει και πάλι μπροστά αλλά ο Προμηθέας έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Στα πρώτα πέντε λεπτά του β’ ημιχρόνου το σκορ έγραφε 48-53. Η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 54-53, μετά από σουτ του Σαντ-Ρος, ενώ με ένα σερί της 14-0, ξανά πήρε ”κεφάλι” στο σκορ με 61-53. Η περίοδος τελείωσε με σκορ 61-55.

Η αρχή του τελευταία δεκαλέπτου, έφερε ένα σερί 0-5 του Προμηθέα Πατρών για να μειώσει σε 61-58. Ο Κασελάκης ήταν αυτός που έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (63-63), ενώ ο ίδιος έκανε και το 63-65 για τον Προμηθέα, αλλά απάντησε ο Γκίκας για το 66-63. Ο Γκίκας με ένα απίθανο τρίποντο και μετά τις βολές, Ματσιούλι, έκανε το 71-65.

Ο Προμηθέας μείωσε σε 71-68, αλλά η ΑΕΚ με καλή άμυνα, άντεξε και πήρε μια σημαντική νίκη με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44, 61-55, 73-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (4/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/10 βολές), Ματσιούλις 12 (1/5 τρίποντα), Κακλαμανάκης 3, Σαντ – Ροος 14 (5/10 δίποντα, 1/4 τριποντα, 1/2 βολές), Γιάνκοβιτς 11 (3/3 τρίποντα), Ρέι (0/3 σουτ), Τολιόπουλος, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 6 (2), Μαυροειδής 2, Γιαννόπουλος 3, Σλότερ 2 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Λίποβι 16 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 10 (1/5 τρίποντα), Φίλερ 3 (1), Μπόγρης 2, Μπαμπ, Αγραβάνης 6 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Ρόμπινσον 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Έλις 23 (8/13 δίποντα, 7/10 βολές, 14 ριμπάουντ).