Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Λάνγκφορντ λαμπρός οδηγεί την ΑΕΚ!

Ακόμα μια νίκη στην Basket League πήρε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 77-68 του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, σε έναν αγώνα με αρκετές ανατροπές συναισθημάτων.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έχει βαλθεί να τρελάνει όλο τον κόσμο, καθώς αυτή τη φορά σκόραρε 35 πόντους και οδήγησε την Ένωση σε ακόμα μια νίκη.

Πρεμιέρα έκανε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ Βλάνταν Γιάνκοβιτς, ενώ εκτός έμεινε ο Σάντ Ρος. Πρώτος αγώνας στο Ελληνικό πρωτάθλημα και για τον Τσάλμερς.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ δίνοντας μεγάλη προσοχή στην άμυνά τους, όμως το γρήγορο παιχνίδι είχε ως αποτέλεσμα το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι αρκετά μεγάλο. Στα πέντε πρώτα λεπτά η ΑΕΚ δεν είχε κάνει κανένα λάθος και συνέχιζε να πιέζει τον Ηρακλή, με αποτέλεσμα να το σκορ των 10 πρώτων λεπτών να είναι 20-24 υπέρ της και τον Λάνγκφορντ να δείχνει ότι βρίσκεται ξανά σε πολύ καλή ημέρα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ηρακλής έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-6 και κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ. Για περίπου έξι λεπτά η Ένωση βρισκόταν πίσω, χωρίς όμως η διαφορά να αυξάνεται, με τους Κιτρινόμαυρους να αντιδρούν πριν το τέλος του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, τρία λεπτά πριν το φινάλε ισοφάρισαν και εν συνεχεία πέρασαν και μπροστά στο σκορ, με τα πρώτα 20 λεπτά να τελειώνουν με δύο εντυπωσιακά τρίποντα από τους Οκερέαφορ και Λάνγκφορντ (42-43 στο 20᾽).

Η επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ έγινε με την ΑΕΚ να… ξυπνάει και να αντιδρά. Οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στο σκορ και πήραν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, όπως είχε συμβεί και στο ξεκίνημα του αγώνα. Μάλιστα, στο φινάλε των 30 πρώτων λεπτών, η Ένωση ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, δείχνοντας ότι δεν έχει σκοπό να χάσει τη νίκη.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη, όμως ο Ηρακλής δεν ήταν σε θέση να τα εκμεταλλευτεί. Οι Μαυροειδής, Γιάνκοβιτς και Κακλαμανάκης αποχώρησαν με πέντε φάουλ από τον αγώνα και πέντε λεπτά πριν το φινάλε, η διαφορά είχε πέσει στους 2 πόντους, με τον Ηρακλή να τρέχει ένα σερι 9-0 και να μπαίνει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Μέσα σε ένα λεπτό, η Ένωση αντέδρασε και έκανε το +8, δείχνοντας ότι μονόδρομος για εκείνη ήταν το ροζ φύλλο. Έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος της, αλλά και τον Λάνγκφορντ σε τρελά κέφια, ο Δικέφαλος έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-43, 52-63, 68-77

Ηρακλής: Μανωλόπουλος 4 (1), Οκορέαφορ 5 (1), Καββαδάς 6, Σούλερ 11 (1),Ντέιβις 16 (1), Φίλλιος, Ζάρας 8, Καλαϊτζίδης 3 (1), Γεωργαλάς 4, Χάνλαν 10, Πετανίδης

AEK: Τολιόπουλος 2, Λάνγκφορντ 35 (3), Ματσιούλης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 12 (2), Μαυροειδής, Γιάνκοβιτς Σ. 10 (2), Σλότερ 2, Τσάλμερς 3, Γιάνκοβιτς Β. 2