Βρείτε μας!

Basket League

Εύκολα ο Άρης!

Ο Άρης επικράτησε της Λάρισας στο NickGalis Hall με 90-72 και πέτυχε τον διπλό στόχο που είχε στο παιχνίδι καθώς εκτός της νίκης απέκτησε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Θεσσαλούς.

Ο Άρης βασίστηκε στην άμυνά του στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ επιθετικά έβγαλε συνεργασίες τις οποίες τελείωσε υποδειγματικά ο Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς (12π. στο πρώτο δεκάλεπτο). Αντιθέτως, η Λάρισα υπέπεσε σε έξι λάθη, σούταρε με απελπιστικά ποσοστά ευστοχίας (4/15 σουτ) κι έτσι μετά το 14-4 μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, στο τέλος της περιόδου οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 23-8.

Έντεκα πόντοι του Άντονι Χίκι στοιχειοθέτησαν την αντίδραση της Λάρισας στις αρχές της δεύτερης περιόδου καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν έως και στους έξι πόντους (27-21) με επιμέρους σκορ 4-13. Η συνέχεια ήταν διαφορετική για τον Άρη, καθώς επιστράτευσε και πάλι την άμυνά του (σ. σ. είχε επτά κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο), ο δε Ντραγκίτσεβιτς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο (18 πόντοι με 8/8 δίποντα στο πρώτο μέρος) και ο Άρης αντέδρασε με επιμέρους σκορ 16-8. Η διαφορά έφτασε έως στο +17 (43-26). Το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater του Μπράντον Ρας από τα οκτώ μέτρα, το μοναδικό εύστοχο σουτ του Αμερικανού στο πρώτο ημίχρονο (43-29, 20’).

Η διαφορά έφτασε στο +18 (48-30) έπειτα από ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε σ’ αυτά τα επίπεδα (58-40, 26:30) καθώς η Λάρισα δεν είχε τρόπο επιστροφής. Ο Άρης συνέχισε να είναι το ίδιο… πεινασμένος στην άμυνα, μέσα από αυτή κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +24 (70-46) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Τα διαδοχικά τρίποντα του Κεν Μπράουν (σ. σ. απάντηση στα αντίστοιχα του Νώντα Παπαντωνίου) ουσιαστικά έδωσαν τη χαριστική βολή στη Λάρισα καθώς η διαφορά πήγε στο +29 (83-54) περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Λάρισα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά (σ. σ. στόχος του Άρη ήταν και το +15 ούτως ώστε να έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας) κι αυτό έκανε εκμεταλλευόμενη τα διαδοχικά λάθη του Άρη καθώς με επιμέρους σκορ μείωσε σε 87-70, 80’’ πριν το τέλος. Εκεί ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους «κλείδωσε» το πλεονέκτημα του Άρη σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Θεσσαλούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72