Βρείτε μας!

Basket League

Εύκολα κι ωραία το Περιστέρι!

Το Περιστέρι (5-0) νίκησε το Λαύριο (3-2) με 88-62 παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση.

Το Περιστέρι Winmasters συνέχισε την αήττητη πορεία του επικρατώντας εύκολα του Λαυρίου με 88-62.

Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδωσαν στον αντίπαλο να καταλάβει πως δεν είχε πολλές ελπίδες για κάτι θετικό (14-2 στο 5′ και 24-5 στο 8′). Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Ζούρου και έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (31-21). Το τάιμ άουτ λειτούργησε ευεργετικά για το Περιστέρι, η πιεστική άμυνα επέστρεψε και η διαφορά επανήλθε σε ασφαλές επίπεδο (48-39, 20′).

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε. Ο Ηλίας Ζούρος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έπαιξαν αρκετά μεσοβδόμαδα και είδε να ανταποκρίνονται περίφημα (62-31, 15΄).

Στην τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές περίμεναν υπομονετικά την κόρνα της λήξης με τους φιλοξενούμενους απλά να ρίχνουν τη διαφορά (74-60, 35′) κάτι το οποίο δεν κράτησε όμως για πολύ.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62

Πηγή: gazzetta.gr