Βρείτε μας!

Διεθνή

Ενα πεντάλεπτο ήταν αρκετό για το Περιστέρι!

Το Περιστέρι winmasters (3-2) βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο 35′, αλλά με εντυπωσιακό σερί 16-0 πανηγύρισε τη νίκη επί της Μόρναρ με 65-73.

Το Περιστέρι αν και βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο 35′, κατάφερε με σερί 16 αναπάντητων πόντων να φύγει πανηγυρίζοντας από την έδρα της Μόρναρ με 65-73.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση. Οι παίκτες της ομάδας από το Μαυροβούνιο έβαλαν δύσκολα στους Περιστεριώτες οι οποίο δεν έβρισκαν εύκολα τον τρόπο να σκοράρουν (37-24, 16′). Οι αλλαγές του Ηλία Ζούρου βελτίωσαν την εικόνα των φιλοξενούμενων κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το «υποφερτό» 40-33.

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι έπαιξε πολύ καλύτερα. Στη μία πλευρά έπαιξε σπουδαία άμυνα και δέχτηκε 5 πόντους σε διάστημα 7′ ενώ στην επίθεση Χάτσερ και Σμιθ ανέλαβαν δράση (45-43, 27′). Η επιμονή κι η αστοχία πίσω από τη γραμμή των 6.75 στοίχισε στην ελληνική ομάδα με τον Πούλεν να κάνει το 50-43 (29′).

Το τρίποντο του Μπιέλιτσα έδωσε αέρα 9 πόντων στη Μόρναρ (61-52, 35′), όμως πολύ γρήγορα με καλάθια των Μόουζες και Χάτσερ επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Με σερί 16-0 το Περιστέρι πήρε το προβάδισμα με 61-68 (39′). Οι Μαυροβούνιοι έμειναν για περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά χωρίς πόντο κι έτσι η ομάδα των δυτικών προαστίων πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73