Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Έγκλημα και τιμωρία για την ΑΕΚ στην Λήμνο!

Με τραγική εικόνα στην 4η περίοδο του αγώνα, η ΑΕΚ υποχρεώθηκε σε ήττα από τον Ήφαιστο Λήμνου με 72-68. Οι γηπεδούχοι “γύρισαν” το ματς από το -12 και πήραν μια ιστορική νίκη απέναντι στην Ένωση που πρέπει να αλλάξει πολλά αν θέλει να δικαιώσει τις φετινές υψηλές προσδοκίες…

Ο αγώνας

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολλές και σκληρές μονομαχίες κάτω από τις δύο ρακέτες, με τον Κακλαμανάκη να έχει ηγετικό ρόλο στην επίθεση της ΑΕΚ και δίνει μικρό προβάδισμα 9-12 (5′). Ο Ήφαιστος αντέδρασε με τους Σμιθ και Μούρτο (18-18, 9′). Ένα επί μέρους 4-0 από Λάνγκφορντ-Ματσιούλις έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην Ένωση (18-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Χάμοντς έτρεξαν ένα επιμέρους 7-0 παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 25-23, όμως η ΑΕΚ έδειξε αντίδραση και πήρε εκ νέου τα ηνία του ματς ξανά με τον Κακλαμανάκη να πετυχαίνε το 27-31 και τον Λάνγκφορντ (παρά την φοβερή αστοχία του) να δίνει λύσεις από την γραμμή των βολών “κλείνοντας” το ημίχρονο με ένα +5 για την Βασίλισσα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους κιτρινόμαυρους που με πρωτοστάτες τους Χρυσικόπουλο και Τολιόπουλο διεύρυναν το προβάδισμα έως και το +12 (42-54), δείχνοντας πως η ΑΕΚ είχε βάλει τις βασείς για το “διπλό”.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ήφαιστος έδειξε θέληση να επιστρέψει στο ματς και ο Έβανς κατέβασε την διαφορά στο 52-59 (34′). Η αντεπίθεση της ομάδας της Λήμνου συνεχίστηκε και ο Μούρτος έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός σουτ (56-59, 35′). Με διαδοχικά καλάθια των Έβανς , Μολντοβεάνου και Λίτλ ο Ήφαιστος ισοφάρισε προσπέρασε την ΑΕΚ στο σκορ όμως το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Λάνγκφορντ έδωσε ανάσα στην ομάδα του Παπαθεοδώρου. Η απάντηση όμως ήρθε από τον Λιτλ, που με μεγάλο τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του (70-68, 11,5” για το τέλος), ενώ ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε νέα προσπάθεια δύο πόντων και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος μιας σκληρής ήττας για την Ένωση που υποχώρησε στο 1-2 στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-56, 72-68.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 15 (4), Έβανς 14, Σμιθ 7 (1), Πελεκάνος 2, Τσαϊρέλης 4, Γκίλμπερτ, Χαριτόπουλος 8, Μούρτος 5, Λιτλ 11 (2), Χάμοντς 6.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 8 (1), Τολιόπουλος 6 (2), Λάνγκφορντ 14 (1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 6 (1), Κακλαμανάκης 11, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σαντ-Ρος 12 (2), Γιαννόπουλος, Σλότερ 2.