Βρείτε μας!

Basket League

Έχασε ο Προμηθέας, μεγάλο διπλό για την Λάρισα!

Μπορεί ο Προμηθέας να παρουσιάζεται ενισχυμένος με τους Μαυροκεφαλίδη και Μάντζαρη, αλλά η Λάρισα ήταν εκείνη που έμελλε να του «σπάσει» το αήττητο στην Πάτρα (62-76) χάρη στην καλή της άμυνα στο β’ ημίχρονο και τους Ρας, Χίκι!

Ανάσα παραμονής πήρε η Λάρισα καθώς σημείωσε την πιο δύσκολη και ίσως την πιο σημαντική της νίκη τη φετινή σεζόν, αφού κατάφερε να περάσει από την Πάτρα και να επικρατήσει του Προμηθέα με 76-62. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και δη στην τελευταία περίοδο, όταν οι Θεσσαλοί δέχτηκαν μόλις 11 πόντους.

Η Λάρισα έφτασε τις πέντε νίκες στην ΕΚΟ Basket League (5-9) και άρχισε να… ξεμακραίνει από την επικίνδυνη ζώνη. Και αυτό χάρη στον Μπράντον Ρας ο οποίος ήταν εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα έχοντας 20 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Χίκι ο οποίος πρόσθεσε άλλους 14 πόντους και 9 ασίστ. Στα αξιοσημείωτα του ματς το ντεμπούτο του Βαγγέλη Μάντζαρη με τον Προμηθέα, ο οποίος μάλιστα ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 13 πόντους και 4 τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 51-57, 62-76