Βρείτε μας!

ΑΕΚ

«Διπλό» στην Λάρισα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ αν και στο τέλος αγχώθηκε, κατάφερε και πήρε την νίκη στο κλειστό της Νεάπολης, αφού πέρασε με 76-86 σκορ από την Λάρισα, για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να έλεγχε τον αγώνα, σχεδόν σε όλο το ματς, αλλά στο τέλος η Λάρισα μείωσε και η ΑΕΚ αγχώθηκε αλλά βρήκε τις απαντήσεις που έπρεπε και έφυγε με ροζ φύλλο αγώνα από την Θεσσαλία.

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ΑΕΚ, αφού νίκη για την 12η αγωνιστική την Λάρισα. Η Ένωση μάλιστα έφτασε τις 14 νίκες σε 15 αγώνες.

Πρώτος σκόρερ για την Βασίλισσα ο Κιθ Λάνγκφορντ με 28 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χρυσικόπουλος με 12 πόντους και ο Σαντ-Ρος με 11 πόντους.

Για την Λάρισα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άντονι Χίκι με 13 πόντους.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κάνει ένα γρήγορο 0-7, αλλά η Λάρισα απάντησε για το 7-9 σκορ. Η Ένωση πάτησε ”γκάζι” και έκανε το 9-24, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα μπήκε με σκοπό να μειώσει το σκορ. Ο Πάρκς έκανε το 18-27 για τους Θεσσαλούς. Οι ”κιτρινόμαυροι” με τρία λεπτά να απομένουν κράταγε την διαφορά στους +10, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 33-48 σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ίδιο τρόπο, με την ΑΕΚ γρήγορα να καταφέρνει να ανεβάσει την διαφορά στους +20 με 40-60 σκορ. Η Λάρισα ακολούθησε το ρυθμό της Ένωσης, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει την διαφορά στους +15 πόντους. Η περίοδος τελείωσε με 53-68 υπέρ των ”κιτρινόμαυρων”.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Χίκι να μειώνει σε 60-68 και να βάζει την ομάδα του, ξανά στο παιχνίδι. Η Λάρισα συνέχισε και μείωσε σε τέσσερις πόντους (67-71). Ο Σαντ-Ρος έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ για το 71-79. Η Βασίλισσα κατάφερε και έφτασε στην νίκη με 76-86.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 33-48, 53-68, 76-86