Βρείτε μας!

ΑΕΚ

«Διπλό» στην «κιτρινόμαυρη» Ρόδο η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πήρε μια πολύτιμη νίκη στην Ρόδο, κόντρα στον τοπικό Κολοσσό με σκορ 70-79, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Η Ένωση αν και δυσκολεύτηκε στο τέλος, πήρε την νίκη στο κλειστό της Ρόδου με 70-79 σκορ και έκανε το 10 στα 10 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Γιαννόπουλος και Χρυσικόπουλος με 11 πόντους. Μάλιστα, δηψήφιος ήταν και ο Νίκος Γκίκας με 10 πόντους.

Για τον Κολοσσό Ρόδου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρόμα με 17 πόντους, ενώ ο Τζάκσον είχε 16 πόντους.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με 3-12, αναγκάζοντας τον Λυκογιάννη να καλέσει ταιμ-άουτ. Ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 9-15, αλλά η Ένωση έκανε το 9-18. Οι Ροδίτες, βρήκαν τις ευκαιρίες που έψαχναν και μείωσαν σε 16-18, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ, πάτησε γκάζι και έγραψε το 21-30. Ο Κολοσσός και πάλι όμως, κατάφερε και μείωσε με ένα σερί 8-0 (29-30). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Βασίλισσα να προηγείται με 33-39.

Ο Κολοσσός Ρόδου μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 42-44, αλλά η ΑΕΚ έκανε γρήγορα το 42-52 σκορ. Οι Ροδίτες ξανά μείωσαν σε 52-58, σκορ περιόδου, με την Ένωση όμως να ελέχγει το ματς.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, η ομάδα του Λυκογιάννη μπήκε στο παρκέ αποφασιστηκά και μείωσε σε 62-63. Οι Ροδίτες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 67-65 με τον Κρομά. Οι Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλος έδωσαν ανάσα στην ΑΕΚ, κάνοντας το 68-75, δύο λεπτά πριν το τέλος.

Το παιχνίδι τελείωσε με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια από την Ρόδο με 70-79 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης, Αγκμπελέσε, Μπρέιζελτον, Τζάκσον, Γκρίφιν, Πουλιανίτης, Μωραΐτης, Ντάνιελς, Κρομά, Τουτζιαράκης, Παύλος

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος, Γκίκας, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Σλότερ, Γκραντ