Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Δια χειρός Λάνγκφορντ… νίκησε η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε στην πρεμιέρα της στο Basketball Champions League κόντρα στη Χαποέλ Χολόν στο ΟΑΚΑ με 100-96 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ που πέτυχε 30(!) πόντους.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε θετικά την αναμέτρηση, αλλά η Χαποέλ Χόλον εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη της ΑΕΚ και έτσι πήρε το προβάδισμα. Ο Χολόν κράταγε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, όπου η Ένωση ”ξύπνησε” και κατάφερε να φτάσει στην νίκη.

Σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε ο Χάρις για την Χόλον αλλά ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έπαιξε πάνω του άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να τον περιορίσει. Ο Κιθ Λάνγκφορντ για λογαριασμό της Βασίλισσας έβαλε τα μεγάλα σουτ και έδωσε την νίκη, στην πρεμιέρα της Ένωσης στο Basketball Champions League.

Ο MVP χωρίς αμφιβολία για την ΑΕΚ ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ που σημείωσε 30 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μορέιρα και Γκίκας με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Για την Χαποέλ Χολόν μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χάρις με 27 πόντους, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι Μάιλς και Πνίνι με 12 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ και πήρε γρήγορα μια διαφορά πέντε πόντων (10-5), ενώ αύξησε σε διψήφια την διαφορά για το 19-7. Η Χαποέλ Χολόν άρχισε την πίεση σε όλο το γήπεδο και με μπροστάρη τον Χάρις μείωσε σε 24-20. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 24-21 σκορ, μετά από 1/2 βολές του Μάιλς.

Η Χαποέλ Χολόν ισοφάρισε με τον Πνίνι (24-24), ενώ ο Τζόνσον με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την Χολόν με 24-26 και επιμέρους σκορ 19-5. Η ΑΕΚ μείωσε σε 25-26, αλλά οι Ισραηλινοί αύξησαν την διαφορά για το 25-32. Ο Μάιλς έστειλε την Χολόν στο +11, αλλά η Ένωση με ένα 4-0 σκορ μείωσε σε 31-38. Ο Γκίκας μείωσε αλλά και πάλι ο Χάρις με σουτ τριών πόντων έκανε το 33-43.

Ο Λάνγκφορντ με έμμεσο τρίποντο μείωσε ξανά για το 39-45, αλλά ο Τζόνσον έκανε το 39-47. Η ΑΕΚ μάζεψε την διαφορά σε 45-47, με τον Χάρις να ξανά απαντάει με ένα ωραίο κάρφωμα για το 45-49. Ο Ρογκαβόπουλος ευστόχησε για τρεις (48-49), ενώ ο Λάνγκφορντ έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ για το 50-49, με τον Χάρις να μην έχει μιλήσει ακόμα, αφού με δικό του Buzzer beater έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 50-52 σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ και την Χαποέλ Χολόν να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι και τους Χάρις και Λάνγκφορντ να συνεχίζουν να σκοράρουν. Η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ με 62-60 με τρίποντο του Ζήση, αλλά ο Μπουρντιγιόν ισοφάρισε.

Ο Λάνγκφορντ έκανε το 64-62, με τον Μάιλς να απαντάει για το 64-65. Ο Ζήσης με 2/2 βολές έκανε το 66-65, αλλά ο Μάιλς με το κερδισμένο φάουλ και την τεχνική ποινή που ”έφαγε” ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έκανε το 66-69. Ο Μπουρντιγιόν με βολές έκανε το 70-74, αλλά ο Λοτζέσκι μείωσε σε 73-74. Ο Πνίνι εκμεταλλεύτηκε το ύψος του κόντρα στον Γκίκα για το 73-76, αλλά ο Γκίκας με ένα όμορφο καλάθι έκανε το 75-76 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Βασίλισσα μπήκε με ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο σκορ με 80-79, ενώ ο Γιάνκοβιτς έκανε το το 82-79. Ο Λοτζέσκι με σουτ τριών πόντων έδωσε ”ανάσα” στην Ένωση για το 85-79, ενώ ο Δέδας δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Λοτζέσκι το εκμετελλευτηκε για το 86-79. Ο Πνίνι με 2/2 τρίποντα μείωσε για το 86-85, αλλά ο Ζήσης απάντησε για το 88-85.

Ο ΜακΓκι έκανε το 89-88, αλλά ο Λάνγκφορντ με μεγάλο σουτ έδωσε πάλι το προβάδισμα για το 92-88. Οι Ισραηλινοί απάντησαν για το 92-90, αλλά εκ νέου ο Λάνγκφορντ ”έγραψε” το 95-90. Ο Χάρις με 2/2 βολές μείωσε για το 95-92, ενώ ξανά με 2/2 βολές έφερε το ματς στον πόντο (95-94). Ο Λάνγκφορντ με τεράστιο τρίποντο έκανε το 98-94, 25” δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ο Ζήσης έκανε το 100-94 με 2/2 βολές του και ο Τζόνσον μείωσε σε 100-96 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 18, Λάνγκφορντ 30 (3), Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς 6, Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 6, Ζήσης 9 (1), Γκίκας 15 (1), Λοτζέσκι 7 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σλότερ 4.

Χαποέλ Χολόν (Στέφανος Δέδας): Ουόρκμαν 4, Τζόνσον 14 (2), Χάουελ 5 (1), Μπουρντιγιόν 11 (1), Πνίνι 14 (3), Χάρις 27 (4), ΜακΓκί 9 (1), Μάιλς 12 (2).