Βρείτε μας!

Διεθνή

BCL: H Τενερίφη κέρδισε τον “εμφύλιο” και ανέβηκε ξανά στην κορυφή! (videos)

Η Τενερίφη επέστρεψε στην κορυφή του Basketball Champions League κερδίζοντας με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο στο τελικό του Final Four του Μπιλμπάο τη Μανρέσα με 98-87 και με τον Χουέρτας MVP – Η Λούντβιγκσμπουργκ κερδίζοντας εύκολα στο Μικρό Τελικό του Final Four του Μπιλμπάο τη Χολόν με 88-68, κατέκτησε την τρίτη θέση στην διοργάνωση.

Πέντε χρόνια μετά την τελευταία και παρθενική κατάκτηση του τροπαίου και τρία μετά το χαμένο τελικό στην Αμβέρσα η Τενερίφη των Χουέρτας, Σερμαντίνι και Ουίλτζερ κατέκτησε ξανά το Basketball Champions League στο μεγάλο τελικό του Final Four του Μπιλμπάο με 98-87 κόντρα στη Μανρέσα του φετινού MVP της διοργάνωσης Τσίμα Μονέκε.

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα έγινε η δεύτερη ομάδα στην ιστορία του BCL που κατακτάει δύο φορές το τρόπαιο μετά την Μπούργος, ενώ η Ισπανία αποτελεί την κυρίαρχο της διοργάνωσης με 4/6 κατακτήσεις, αφού εξαιρέσεις αποτελούν η ΑΕΚ το 2018 και η Βίρτους Μπολόνια το 2019.

Ντέρμπι με τρομερό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο

Τρομερό ρυθμό και ποιότητα είχε η πρώτη περίοδος του τελικού του Final Four με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και την Τενερίφη να προηγείται με 27-25 παρότι ο Μονέκε είχε 12 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ίδια εικόνα συνεχίστηκε με το ντέρμπι και το κλειστό σκορ καλά να κρατεί με την Τενερίφη μπροστά στο 15ο λεπτό με 36-35. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μανρέσα μπροστά με 50-49 και τις δύο ομάδες παρά την πίεση για το αποτέλεσμα να αποδίδουν πολύ όμορφο μπάσκετ στο παρκέ του Μπιλμπάο.

“Ξέσπασε” στο τρίτο δεκάλεπτο η Τενερίφη και αγκάλιασε την κούπα!

Στο δεύτερο ημίχρονο του τελικού η ομάδα του Τσους Βιντορέτα ήταν πολύ καλύτερη αμυντικά και κατάφερε επιβάλλοντας το ρυθμό της και να προηγηθεί με +9 (63-54 στο 26′) και τον Χουέρτας να έχει 9 πόντους και 9 ασίστ με επιμέρους σκορ 14-4. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Τενερίφη να κυριαρχεί και να είναι φαβορί για το τρόπαιο έχοντας προβάδισμα με 82-67 μετά από buzzer beater τρίποντο του Ουίλτζερ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μανρέσα δεν μπορούσε να μειώσει και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 89-71 (στο 33′) και η Τενερίφη ήταν αγκαλιά με την κούπα. Τρία λεπτά πριν το τέλος οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 91-79, αλλά παρέμεναν μακριά ακόμα από την ολική ανατροπή. Στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 98-87 όλα είχαν κριθεί και η Τενερίφη κατέκτησε το τρόπαιο.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 50-49, 67-82, 87-98.

Άνετη νίκη και τρίτη θέση στο Final Four για Λούντβιγκσμπουργκ

Η Λούντβιγκσμπουργκ αποχαιρέτισε με νίκη το φετινό Basketball Champions League κερδίζοντας εύκολα στο Μικρό Τελικό του Final Four του Μπιλμπάο τη Χολόν με 88-68.

Αυλαία έπεσε στη φετινή πορεία της Λούντβιγκσμπουργκ και της Χολόν στο Basketball Champions League με τους Γερμανούς να κερδίζουν πολύ άνετα με 88-68 το Μικρό τελικό καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση και τους Ισραηλινούς με 2/2 ήττες στο Final Four του Μπιλμπάο την τέταρτη.

Και για τις δύο ομάδες η τρίτη και η τέταρτη θέση είναι η καλύτερη της ιστορίας τους στη διοργάνωση, αφού η Λούντβιγκσμπουργκ στο Final Four του 2018 στην Αθήνα είχαν έρθει τέταρτοι με 0/2 από Μονακό και Μούρθια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σάιμον με 24 πόντους (12/24 σουτ), 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Ράντεμπαφ με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Χουλς με 15 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Χολόν προσπάθησαν ο ΜακΓκί με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ράγκλαντ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μπουρντιγιόν με 12 πόντους και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-29, 69-48, 88-68.