Βρείτε μας!

ΑΕΚ

‘Αξια της μοίρας της…

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ομάδα του Λαυρίου με 94-97 και πήρε το προβάδισμα για την 2η θέση στην βαθμολογία της Basket League.

Αξία της μοίρας της ήταν η ΑΕΚ που έχασε τρίτη φορά από το Λαύριο μέσα στην σεζόν. Αυτήν την φορά γνώρισε την ήττα στην παράταση με 97-94 στο ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το ματς

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στην αρχή του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ κόντρα στο Λαύριο με 12-8 σκορ. Το Λαύριο μείωσε σε 14-13, αλλά η Ένωση σκόραρε για το 17-13. Το Λαύριο μείωσε εκ νέου σε 17-15, αλλά ο Ζήσης έκανε το 19-15, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο,α υξάνοντας τη διαφορά για το 26-17. Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και μείωσε σε 28-26 με τον Μουράτο. Η Ένωση προσπάθησε να ξεφύγει, αλλά το Λαύριο ισοφάρισε σε 33-33 με τρίποντο του Μουράτου. Η Βασίλισσα με ένα σερί 6-1 σκορ πήρε εκ νέου προβάδισμα με 39-34. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 41-36.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 5-0 ισοφάρισε σε 41-41, με την ΑΕΚ να απαντάει με δικό της σερί 7-0 για το 48-41. Η ομάδα του Λαυρίου μείωσε σε 50-47 με τον Κόζι. Ο Χρυσικόπουλος με εύστοχο τρίποντο έκανε το 55-48, με τους Ανοσίκε και Μουράτο να μειώνουν σε 55-52. Το Λαύριο ισοφάρισε σε 57-57, ενώ ο Σαβέιτζ έβαλε μπροστά την ομάδα του Σερέλη με 57-60. Η περίοδος τελείωσε με τον Ζήση να μειώνει για την ΑΕΚ σε 62-64.

Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με τον Μουράτο να σκοράρει για το 62-67, ενώ ο Κοζι αύξησε την διαφορά για το 62-69, αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει ταιμ άουτ. Ο Μουράτος σκοραρε για το 62-71, με τον Μέικον να απαντάει για το 64-71. Ο Κοζι έκανε το +10 για το Λαύριο (64-74), με την ΑΕΚ να απαντάει με 4-0 σερί για το 68-74, αλλά ο Κάρτερ έγραψε το 68-77. Ο Βασίλισσα με ένα σερί 12-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 80-77, αλλά ο Κάρτερ μείωσε σε 80-79, με 2/2 βολές. Ο Ντέιβις με γκολ-φάουλ έβαλε εκ νέου μπροστά το Λαύριο με 80-82, με τον Λάνγκφορντ να ισοφαρίζει σε 82-82.

Παράταση

Το Λαύριο πήρε το προβάδισμα στην αρχή της παράτασης με 85-88, ενώ ο Ντέιβις σκόραρε για το 85-91. Ο Μέικον με 2/2 βολές μείωσε σε 87-91 και ο Ζήσης με τρίποντο έγραψε το 90-91. Ο Κάρτερ με διποντο κοντά το καλάθι έκανε το 90-93, με τον Μέικον πάλι με 2/2 βολές να μειώνει σε 92-93. Ο Κάρτερ εκ νέου έκανε το 92-95, αλλά ο Ζήσης μείωσε σε 94-95. Με 2/2 βολές ο Κόζι έκανε το 94-97, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82, 94-97 (παρ.).