Βρείτε μας!

ΑΕΚ

«Απέδρασε» από το «Παλατάκι» η Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ, στην Θεσσαλονίκη με 67-71, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Η ΑΕΚ αν και δεν ήταν καλή σήμερα, κατάφερε και πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, μέσα στην Πυλαία με 67-71. Πρωταγωνιστής από μεριάς Ένωσης ήταν ο Xάουαρντ Σαντ-Ρος με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Ματσιούλις με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούις με 24 πόντους και 4 ασίστ.

Το ματς

Η αναμέτρηση στην Θεσσαλονίκη, ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 7-2, αλλά η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα με ένα σερί 9-0 για το 7-11 σκορ. Ο ΠΑΟΚ πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 16-15, αλλά και πάλι η Ένωση, απάντησε και έκανε το 18-20 που ήταν και σκορ περιόδου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, βρήκε την ΑΕΚ να σκοράρει για το 18-22. Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη, με καλή άμυνα, πέρασε μπροστά με 26-25. Από εκείνο το σημείο, η αναμέτρηση, πήρε έναν γρήγορο ρυθμό και η ΑΕΚ ισοφάρισε για το 31-31. Η Ένωση πάτησε γκάζι και με ένα σερί 0-12 (31-37 από 31-25), πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 12-2 έκανε το 43-39 και πέρασε μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ πίεζε σε άμυνα και επίθεση αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έβρισκε τις λύσεις. Ο Σαντ-Ρος έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 51-53 αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι απάντησε για την ισοφάριση. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 53-55, υπέρ της Ένωσης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και έκανε ένα σερί 2-9 (55-64). Ο ΠΑΟΚ, αν και πολύ άστοχος, προσπάθησε και μείωσε την διαφορά και το κατάφερε, αφού έκανε το 66-69, ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης. Τριάντα δευτερόλεπτα για την λήξη ο ΠΑΟΚ έκανε το 67-69, αλλά ο Λάνγκφορντ με μεγάλο σουτ έγραψε το 67-71, που ήταν και σκορ αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (3/8 σουτ), Ματσιούλις 12 (1), Μαυροειδής 3, Σαντ-Ρος 14 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στ. Γιάνκοβιτς 4 (2/7 σουτ), Ρέι 5 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 24 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Σμιθ 9 (3/13 σουτ), Μαργαρίτης 3 (1/6 σουτ), Γουίγκινς 4 (7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 9 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας, Τσόχλας 2, Μπεστ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Εγκεκέζε, Νόουλς 10 (7 ριμπάουντ)