Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Άνετα στα ημιτελικά του Κυπέλλου η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ είναι στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού επικράτησε του Ρεθύμνου με 71-61 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Λάνγκφορντ με 23 πόντους!

Η ΑΕΚ τα βρήκε δύσκολα κόντρα στους Κρητικούς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου επανήλθε και έφτασε στο τελικό 71-61, που την στέλνει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα με 7-2 σκορ, αλλά το Ρέθυμνο πιέζοντας την Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ με ένα σερί 2-13 (9-14). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπάθησε να περάσει εκ νέου μπροστά αλλά το Ρέθυμνο έβρισε λύσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Κρητικούς να έχουν κεφάλι στο σκορ με 18-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά στο σκορ, με δικό της σερί αυτή την φορά 11-0 σκορ (29-19). Το Ρέθυμνο σκόραρε 5′ λεπτά πριν το ημίχρονο, το πρώτο του καλάθι στην περίοδο για το 29-22. Η ΑΕΚ αν και καλύτερη αλλά πολύ άστοχη, έδωσε την δυνατότητα στο Ρέθυμνο να μειώσει στον πόντο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 37-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι. Με το σκορ στο 41-42 υπέρ του Ρεθύμνου, η ΑΕΚ με ένα σερί 14-0, έκανε το 55-42. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Κρητικούς να μειώνουν στο 55-46.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης η Ένωση με ένα γρήγορο 5-0 έκανε το 60-46. Το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμο και 5′ λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, το σκορ ήταν 66-52. Το Ρέθυμνο προσπαθησε να μειώσει και άλλο. Ο Λαναράς με τρίποντο έκανε το 69-61 αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που επικράτησε της αναμέτρησης με σκορ 71-61 κ πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Δεκάλεπτα: 18-19, 37-36, 55-46, 71-61

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 6, Λάνγκφορντ 23, Ματσιούλις 10, Κακλαμανάκης 8, Χρυσικόπουλος 5, Γκίκας 2, Μαυροειδής 2, Σαντ Ρος 2, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 5, Σλότερ 6

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 15, Χριστοδούλου 7, Μαραγκάκης 4, Καμπερίδης, Λαναράς 3, Γαρέζος 1, Μάρει 2, Χάρις 4, Γκόρντον 14, Ραζής, Φράνκαμπ 11