Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Αγνοείται η νίκη για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην παράταση με 91-90 από το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, παίζοντας ανά διαστήματα χωρίς καθόλου συγκέντρωση.

Οι Κιτρινόμαυροι έφτασαν να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων, όμως αιφνιδιάστηκαν από το Περιστέρι που καθ᾽όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έπαιζε ιδιαίτερα σκληρά. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη λόγω αδράνειας στην τελευταία άμυνα 7᾽᾽.

Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο ο Λάνγκφορντ που κρατούσε ζωντανή την ΑΕΚ στην επίθεση, με τον Ρέι να παίρνει την σκυτάλη στο δεύτερο. Εξαιρετικά ψύχραιμος ο Χρυσικόπουλος που έβαλε μεγάλα σουτ. Ασταμάτητος για το Περιστέρι ήταν ο Γκρέι, με τον Χάτσερ να έχει πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο και τον Σμιθ να εκτελεί στο φινάλε την Ένωση.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά τον αγώνα τους, χωρίς να έχουν ιδιαίτερη ευκολία στο σκοράρισμα. Μέχρι και τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου πήγαν χέρι-χέρι (7-6 στο 5᾽), με την Ένωση να προσπαθεί σταδιακά να ανεβάσει τον ρυθμό της στην επίθεση. Τελικά οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν δυνατά σε άμυνα και επίθεση, με το Περιστέρι να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με έναν πόντο στο τέλος των πρώτων δέκα λεπτών (19-20), με το σκορ να ανεβαίνει λόγω των δύο τρίποντων στα τελευταία δευτερόλεπτα από τους Χάτσερ και Λάνγκφορντ.

Στα πέντε πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου η ΑΕΚ σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους, με το Περιστέρι να προσπαθεί σταδιακά να ανεβάσει τη διαφορά στο σκορ (23-16 στο 15᾽). Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανανέωνε συνεχώς την πεντάδα της ομάδας του, προσπαθώντας να βρει τον ιδανικό συνδυασμό παικτών, με τους Κιτρινόμαυρους να καταφέρνουν να πάρουν μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα το προβάδισμα στο σκορ. Από εκεί και πέρα η ψυχολογία των παικτών της Ένωσης ανέβηκε, με τη διαφορά να φτάσει ακόμα και στους 10 πόντους και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 39-30.

Οι Κιτρινόμαυροι επέστρεψαν υπνωτισμένοι στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 11-0 καλύπτοντας τη διαφορά και περνώντας το προβάδισμα στο σκορ. Ο Παπαθεοδώρου ξύπνησε τους παίκτες του, ο οποίοι πήραν ξανά τα ηνία στο σκορ, καταφέρνοντας μάλιστα με ένα σερί να βρεθούν μπροστά με έξι πόντους. Όμως οι παίκτης του Ηλία Ζούρου βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και να μείνουν ζωντανοί, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο έχοντας μόλις δύο πόντους διαφορά (62-60 στο 30᾽).

Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν με κάθε τρόπο για τη νίκη. Η ΑΕΚ φάνηκε πιο έτοιμη για τη συγκεκριμένη… μάχη, με τον Χρυσικόπουλο να παίρνει φωτιά από το τρίποντο.Όμως, το Περιστέρι δεν τα παράτησε και κατάφερε να παραμείνει ζωντανό στη διεκδίκηση της νίκης καθώς τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε βρισκόταν μόλις έναν πόντο πίσω στο σκορ. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος ο ασταμάτητος Γκρέι έφερε στα ίσα το παιχνίδι και τα πράγματα… ζόρισαν για την ΑΕΚ. Τελικά, ο Σαντ Ρος αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο, το Περιστέρι δεν κατάφερε να βρει κάποιο σουτ στα τελευταία 16᾽᾽ και κατά συνέπεια το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Μεγάλο θρίλερ στην παράταση

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στην παράταση και κατάφερε γρήγορα να πάρει μια διαφορά πέντε πόντων, προσπαθώντας να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους της. Το Περιστέρι ισοφάρισε ξανά και ο αγώνας έγινε ξανά ροντέο, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να αποβάλλεται από τον πάγκο με δεύτερη τεχνική ποινή. Ο Σαντ Ρος έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στην ΑΕΚ 40᾽᾽πριν το φινάλε, με τον Ματσιούλις να παίρνει το ριμπάουντ στη δεύτερη άστοχη βολή του και τον Λάνγκφορντ να βρίσκει στόχο, δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΚ με τρεις πόντους. 20᾽᾽ πριν το φινάλε ο Χάντσερ ξανά με τρίποντο έκανε το 89-89 και η Ένωση είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της, ώστε να κερδίσει τον αγώνα.

Ο Λάνγκφορντ πήρε εντολή να πάρει πάνω του την επίθεση και κέρδισε φάουλ 7᾽᾽ πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός ευστόχησε στη μια από τις δύο, με το Περιστέρι να καταφέρνει να βρει καλάθι με τον Σμιθ στην εκπνοή της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με 91-90.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79, 90-91 (παρ.)

AEK: Ρέι 18 (1), Τολιόπουλος 3 (1), Λάνγκφορντ 21 (1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 6 (1), Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 10 (2), Γκίκας 8 (2), Μαυροειδής 2, Σαντ-Ρος 6, Γιαννόπουλος 8 (1), Σλότερ 5

Περιστέρι: Σμιθ 5, Μπλέικ, Ξανθόπουλος 4, Σκορδίλης, Αγραβάνης 5, Σαλούστρος 5, Γόντικας, Βασιλόπουλος 4, Μορισον 10, Χάτσερ 20 (4), Γκρέι 26, Κινγκσλέι 12