Βρείτε μας!

Ελλάδα

Στον τελικό ο Προμηθέας Πατρών!

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ που για τρία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι, ο Προμηθέας με «όπλο» του την άμυνα αλλά και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που ήταν σε τρομερή μέρα, υπέταξε το Περιστέρι με 67-61 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και πιο σταθερός από το Περιστέρι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, υπερτερούσε σε ευστοχία και δημιουργία, με τους Πατρινούς στο τελευταίο δεκάλεπτο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και τελικά να παίρνουν την νίκη – πρόκριση (67-61) στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Από τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 26 πόντους (6/8 βολ., 4/7 διπ., 4/5 τρ., 7 ριμ., 2 ασ.), αλλά και ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν καθοριστικός με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από το Περιστέρι ο Μορέιρα με 14 πόντους και ο Χάτσερ με 13 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα είχε καλό ρυθμό αλλά και αρκετές άστοχες προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, με το Περιστέρι να προσπαθεί κυρίως να πάει σε μεγαλύτερες επιθέσεις, ενώ αντίθετα ο Προμηθέας πήγαινε σε σε πιο γρήγορο τέμπο. Ο Μαυροκεφαλίδης μπήκε «ζεστός» και αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Περιστερίου έχοντας πετύχει μάλιστα όλους τους πόντους της ομάδας του, ενώ το Περιστέρι έβρισκε σκορ κυρίως με τους Μόουζες και Μορέιρα (10-10). Ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Πατρινούς, αλλά ο Βασιλόπουλος απάντησε άμεσα από τα 6.75. Ο Έλληνας φόργουορντ της Πάτρας, ήταν εκπληκτικός και τελείωσε την πρώτη περίοδο έχοντας 15 πόντους, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 17-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κατσίβελης με 8 δικούς του πόντους έδωσε λύσεις στον Προμηθέα, ενώ το Περιστέρι με τους Χάτσερ και Μπλέικ βρήκε κάποια σουτ από την περιφέρεια, όμως προσπαθούσε παράλληλα να τροφοδοτεί τον Μορέιρα ο οποίος δυσκόλευε αρκετά τον Μαυροκεφαλίδη στην άμυνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (25-24). Στη συνέχεια ο Μαυροκεφαλίδης ανέλαβε και πάλι… δράση και έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στους γηπεδούχους (31-26). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν άμεσα και με τους Σκορδίλη και Σαλούστρο πλησίασαν και πάλι στον πόντο μέχρι την ανάπαυλα (31-30).

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά και με τους Γκρέι, Κέιν και Μορέιρα πήρε για πρώτη φορά μια διαφορά πέντε πόντων (31-36). Ο Προμηθέας ανασυγκροτήθηκε γρήγορα και με ένα σερί 9-2 πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (40-38) μέχρι τα μισά της περιόδου. Με τον Μαυροκεφαλίδη να συνεχίζει… ακάθεκτος επιθετικά, αλλά και τον Κατσίβελη να έχει βρει ρυθμό οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά τους στη συνέχεια στους εννέα (49-40) εκμεταλλευόμενοι και την επιθετική αφλογιστία του Περιστερίου σε αυτό το δεκάλεπτο. Ο Φίλερ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-41) όμως το Περιστέρι δεν ήταν έτοιμο να παραδώσει τα… όπλα και με τον Χάτσερ να αναλαμβάνει δράση μείωσε και πάλι στους πέντε μέχρι το τέλος της περιόδου (52-47).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Προμηθέας με τους Μαυροκεφαλίδη και Αγραβάνη «έχτισε» και πάλι μια διψήφια διαφορά (59-47), τη στιγμή που το Περιστέρι είχε «μπλοκάρει» επιθετικά για τέσσερα λεπτά κάνοντας παράλληλα αρκετά αβίαστα λάθη. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους με το Περιστέρι να φαίνεται να ξεμένει από λύσεις και χρόνο. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης συμπλήρωσε πέντε φάουλ και αποχώρησε από το παρκέ στα τελευταία δύο λεπτά όμως ο Προμηθέας διατηρούσε με σχετική ευκολία τη διαφορά που είχε χτίσει και τελικά πήρε μια ιστορική νίκη με 67-61 και θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό Κυπέλλου!

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61