Βρείτε μας!

ΑΕΚ

Στον τελικό η Βασίλισσα!

Η Βασίλισσα είχε εύκολο απόγευμα στο «Σταύρος Βενέτης» του Αιγάλεω και επικράτησε του Διαγόρα Δρυοπιδέων με 71-89 για τον νοκ άουτ ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Με τον Προμηθέα Πατρών στον τελικό την Κυριακή η ΑΕΚ.

Η Ένωση νίκησε με 71-89 τον Διαγόρα Δρυοπιδέων στο κλειστό «Σταύρος Βενέτης» και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή, στην Κρήτη, κόντρα στον Προμηθέα Πατρών.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Ματσιούλις με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ρογκαβόπουλος και Ρέι με 14 πόντους, αντίστοιχα.

Για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων μεγάλο ματς έκανε ο Καράμπουλας που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ ο Πολυτάρχου είχε 13 πόντους.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να τρέχει το γήπεδο και να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα με 2-9 σκορ. Ο Διαγόρας απάντησε για το 5-9 σκορ με τον »ζεστό» Καράμπουλα, αλλά η Ένωση έκανε με 7-14 σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με σκορ 13-18 υπερ των κιτρινόμαυρων.

Ο Γκιουζέλης με τρίποντο έκανε το 16-18 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί 0-7 έκανε το 16-25. Ο Διαγόρας το πάλεψε και έφτασε μέχρι την ισοφάριση (28-28), αλλά αμέσως οι Ρογκαβόπουλος και Ματσιούλις έκαναν γρήγορο σερί 11-0 για να πάρει προβάδισμα η ΑΕΚ (28-39). Οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να προηγείται με 30-41 σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση μπήκε αποφασισμένη και πήρε μια διαφορά +21 πόντων με σκορ 36-57, χωρίς ο Διαγόρας να μπορεί να ακολουθήσει. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράση και έτσι η ΑΕΚ τελείωσε την περίοδο προηγούμενη με 43-70.

Στην τελευταία περίοδο, ο Διαγόρας μείωσε την διαφορά με μπροστάρη τον Πολυτάρχου για το 57-72 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Ζαβός): Αγγελόπουλος 13 (2), Κουκάς 6 (2), Καράμπουλας 22 (1), Πολυτάρχου 13 (3), Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδόλιας 2, Βλάχος, Μαχαίρας 8, Γκιουζέλης 4 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 14 (2), Τσάλμερς 2, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 21 (2 τρ. – 8 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 3 (7 ασ), Ρογκαβόπουλος 14 (4), Γιαννόπουλος 7 (1), Σλότερ 6 (4 κλεψ.), Γκραντ 5.